Płynne środki są najbardziej efektywne w usuwaniu zabrudzeń tłuszczowych. Przy niskich temperaturach, nawet bez wybielacza, zdolność piorąca płynnych środków jest bliska wysoko wydajnym proszkom. Brak wybielacza w tych produktach ma tę przewagę, że kolorowe tkaniny są mniej narażone na utratę kolorów i zniszczenie. Płynne środki do prania są przewidziane głównie do prania tkanin delikatnych, w tym wełny. W procesie konfekcjonowania tych środków, oprócz składników typowych dla środków detergentowych, stosuje się dodatki poprawiające miękkość tkaniny, np. lanolinę lub substancje przeciwdziałające powstawaniu ładunków elektrostatycznych na tkaninie. Płynne środki do prania wełny i tkanin delikatnych dostępne na rynku to: Perła, Bil, Kokosal, FF.
Oprócz płynnych środków do prania, przeznaczonych do wełny i tkanin delikatnych, jako nieliczne są oferowane także płyny do prania ręcznego, np. Pollena 2000, oraz płyny do prania w pralkach automatycznych, np. Bil.
Nowe rozwiązania w zakresie proszków do prania dotyczą kompozycji oraz formy wyrobu. Kompozycja proszku powinna gwarantować coraz większą skuteczność oraz wydajność, szczególnie w niskich temperaturach, przy zminimalizowaniu obciążenia środowiska. Istnieje przy tym tendencja do odchodzenia od prania wstępnego. Forma proszku powinna gwarantować jego poprawne dozowanie oraz wygodne stosowanie, np. miarki dozujące, „woreczki eko” do umieszczania środka piorącego bezpośrednio w kąpieli, różnorodne opakowania.
Do nowych rozwiązań wprowadzonych na rynek zachodnioeuropejski należy zaliczyć środki piorące do samodzielnego komponowania. Składają się one z podstawowego środka piorącego, środka zmiękczającego wodę oraz środka bielącego. Zamiast pełnorecepturowych środków do prania proponuje się stosowanie środków do prania delikatnych tkanin z dodatkiem środków do usuwania plam.
Do nowych koncepcji w zakresie środków do prania należy zaliczyć zastosowanie mikroemulsji, tabletek, środków ciekłych bezwodnych, środków wykorzystujących nowe SPC, enzymy.
Środki do mycia utworzone z syntetycznych substancji powierzchniowo czynnych lub zawierające te substancje można podzielić na:
— środki w postaci stałej, formowanej (w kawałkach), np. kostki myjące i mydła toaletowe,
— środki w postaci past,
— środki w postaci płynów, emulsji i żeli.
Najbardziej popularne są środki występujące w postaci stałej i płynnej. Mydła toaletowe w tej grupie zawierają, oprócz syntetycznych środków powierzchniowo czynnych, które stanowią dominujący środek do mycia, także dodatek mydeł sodowych lub potasowych. Natomiast środki utworzone jedynie na podstawie środków syntetycznych, nie zawierające mydła, noszą nazwę kostek do mycia. Do produktów tych należy zaliczyć kostki do mycia Johnson & Johnson, Lanosan, Sebamed. Produkty tego typu zawierają środki przetłuszczające i nawilżające skórę, a także tworzą w wodzie odczyn lekko kwaśny (pH = 5,5), zbliżony do naturalnego odczynu skóry.
Środki płynne występują najczęściej pod nazwami: płyn pod prysznic, mydło pod prysznic, żel pod prysznic, żel do mycia ciała, emulsja myjąca do ciała, żel do kąpieli itp. Wyroby te nie zawierają mydła. Zawierają najczęściej dodatkowo substancje przetłuszczające (np. woski) i nawilżające (np. allantoinę, glicerynę). Mogą zawierać także witaminy, preparaty odżywcze (rewitalizujące), środki łagodzące (wyciągi z ziół) i inne. Środki te mogą być barwione lub bezbarwne. Produkty tego typu dostępne na rynku to: Fenjal (mydło pod prysznic z kremem i lipidami), Neutralia Dermo-Protektor, Johnson’s pH 5,5 (żel pod prysznic), Fenjal (mydło w żelu pod prysznic), City Man — shower gel, Żel do mycia ciała Viderum, Gillette (żel pod prysznic), Palmolive (żel do kąpieli), Dove Cream Shower, Lux z kompleksem nawilżającym pH 5,5 pod prysznic itd.