Pomocnicze środki do prania

Inne produkty do prania i mycia

Oprócz środków służących do prania można wyróżnić wiele produktów, które wspomagają proces prania lub są stosowane w procesach wykończalniczych, następujących po praniu. Środki te na ogół nie zawierają detergentów.

Problem usuwania brudu w praktyce nie ogranicza się jedynie do usuwania go z zabrudzonych materiałów odzieżowych oraz z powierzchni ciała. Dotyczy również innych powierzchni, takich jak urządzenia sanitarne, sprzęt domowy i inne. Mycie nie ogranicza się więc jedynie do zabiegów higienicznych ludzkiego ciała, lecz zapewnia także odpowiedni poziom higieny otoczenia. Na rynku znajduje się wiele produktów, które są przeznaczone do mycia różnych powierzchni. Wspólną cechą tych produktów jest wykorzystanie tego samego mechanizmu usuwania brudu co w procesach prania, a więc usuwanie brudu następuje za pośrednictwem wodnych roztworów środków myjących.

Pomocnicze środki do prania

Do najważniejszych pomocniczych środków stosowanych w procesach prania należy zaliczyć: środki zmiękczające wodę, środki wybielające, środki usztywniające, środki do płukania tkanin.

■ Prawie wszystkie środki do prania zawierają w swoim składzie różne systemy zmiękczające wodę. Niezależnie od nich można dodatkowo uzdatniać wodę, zapobiegając osadzaniu się kamienia kotłowego głównie na elementach grzewczych urządzeń pralniczych. Przykładem tak działającego środka jest Calgon, który zaleca się dozować do każdej kąpieli piorącej.

■ Do środków usztywniających zalicza się krochmale. Są to skrobiowe produkty roślinne. Podstawowymi surowcami, z których otrzymuje się krochmale są: mąka ziemniaczana, pszenna i ryżowa. Krochmaleniu poddaje się tkaniny bawełniane i lniane, głównie bieliznę pościelową, obrusy itp. Krochmal wprowadza się w ostatniej fazie procesu płukania bielizny, rozpuszczając go w wodzie. Bielizna po wypłukaniu w roztworze z krochmalem i wysuszeniu uzyskuje sztywność i sprawia wrażenie produktu nowego i nie zniszczonego. W handlu krochmal jest sprzedawany w opakowaniach i występuje w postaci proszku lub płynu, a także jako nowość w opakowaniach aerozolowych. Dawniej krochmal przygotowywano przez rozprowadzenie mąki ziemniaczanej w zimnej wodzie, a następnie przez ogrzanie całości, mieszając do momentu zeszklenia się masy. Tak przygotowaną masę wprowadzano do wody, w której płukano bieliznę.

■ Najliczniejszą grupę stanowią środki do płukania tkanin. Środki te występują w postaci płynów i są przeznaczone głównie do płukania tkanin delikatnych, w tym również wełny, gdyż tkaniny te po praniu mogą stawać się szorstkie i niemiłe w dotyku, tracąc swoje pierwotne właściwości. Środki do płukania zapobiegają także tworzeniu się ładunków elektrostatycznych na powierzchni tkanin, co zapobiega ich szybkiemu brudzeniu się, oraz nadają tkaninom miły i trwały zapach. Mogą zawierać również wybielacze optyczne. Przykładem takich produktów są: Quanto, Global, Lenor, Coccolino, płyn K, Perwoll, Bil, płyn E, Dosia i inne.

■ Liczną grupę produktów stanowią także środki wybielające. Środki te zawierają wybielacze chemiczne. Służą do wybielania barwnych plam na powierzchni tkanin. Stosuje się je jako dodatek do kąpieli piorącej. Przykładem tego typu produktów są: Clorox, ACE, które są wybielaczami uniwersalnymi, oraz Bielinka do bielenia wyrobów z lnu i bawełny. Dawniej stosowanym podczas prania bielizny wybielaczem był perhydrol (ok. 30-procentowy wodny roztwór H2O2).

■ Oprócz wybielaczy, w handlu oferuje się tzw. odplamiacze, np. Shout. Środki te są wzbogacane enzymami.

■ Środkiem odświeżającym wygląd białych tkanin jest niebieska farbka do bielizny, występująca pod nazwą Ultramaryna, stosowana jako dodatek do kąpieli piorącej.

Inne produkty zawierające mydła i detergenty.

■ Do ważniejszych produktów zawierających mydła i detergenty zalicza się produkty stosowane do mycia naczyń i wyrobów ze szkła.

Przykładem wyrobów przeznaczonych do mycia naczyń są płyny: Ludwik, „E”, Jola, Palmolive, Dosia, Kop, Sunlicht, Pur Universal

i inne. Odrębną grupę stanowią płyny i proszki do zmywarek.

■ Drugą grupą produktów wykorzystywanych w gospodarstwie domowym, zawierających detergenty i mydła, są środki do mycia i czyszczenia, głównie urządzeń kuchennych i sanitarnych. Wśród wyrobów należących do tej grupy wyróżnia się:

• środki ogólnego zastosowania, służące do mycia urządzeń kuchennych, umywalek, podłóg i glazury, np. płyny Domestos Universal, MR. Proper, Ajax;

• środki do czyszczenia WC, np. Domestos, WC Piker;

• specjalne środki myjące i czyszczące, np. do czyszczenia armatury, szampony samochodowe, środki do mycia i dezynfekcji w szpitalach, zakładach żywienia, zakładach przemysłowych;

• środki zawierające substancje ścierające, stosowane m.in. do czyszczenia urządzeń sanitarnych, np. Cif, Skrzat.