Równocześnie stwierdza się obecnie, że dodatek wosku pszczelego nie nadaje się zbytnio do pielęgnacji skóry, gdyz zatyka jej pory, nie wnikając głęboko, czyni też skórę lepką i utrudnia jej oddychanie. Dodatnią stroną jest to, że w wyniku polerowania wosk nadaje obiektowi ładny połysk i świeży wygląd. Pozytywną ocenę i znaczne zastosowanie znalazły następujące mieszaniny służące do pielęgnacji skóry: emulsja BML i jej modyfikacja dokonana przez Lydenberga i Aschera, tzw. rosyjska recepta I.K. Belaya oraz emulsje DML1101 i DML 4060. Skład mieszaniny BML (tzn. British Museum Leather Dressing) stanowi 30g olejku cedrowego, 200g lanoliny bezwodnej, 15g wosku pszczelego, 300 g eteru naftowego (o temperaturze wrzenia 60—80 C). Sposób sporządzania tej mieszaniny jest następujący: pierwsze trzy składniki ogrzewa się do roztopienia na płytce elektrycznej (w celu uzyskania jednolitej masy), jednak z powodu dużej łatwopalności nie można mieszaniny sporządzać na otwartym ogniu. Mieszaninę tę wciera się tamponem w oczyszczoną powierzchnię skóry. Istnieją także różne recepty BML, m.in. wariant sporządzony przez Lydenberga i Aschera, a stosowany przez wiele lat w pracowni Baverischen Staatsbibliothek, o składzie: 120 g lanoliny bezwodnej, 20 g wosku japońskiego, 50g oleju rącznikowego, 10g stearynianu sodowego i 200g destylowanej wody (Kiihn H., 1981). Tak zwana rosyjska recepta I.K. Belaya, sporządzana jest przez firmę Braunwarth i Liithke w Monachium pod nazwą „Leder konservierungsfett russischer Rezeptur”, składa się z dwóch komponentów: oleju kopytkowego oraz wosku pszczelego (83%), tymolu (16,5%) i p-hydroksydwufenyloaminy (0,5%), używanych w stosunku 20 do 80% w temperaturze 60°C (Bansa H., Maier H., 1981 i Wachter W. 1983).
W pracowni konserwatorskiej Deutschen Ledermuseum w Offenbach do pielęgnacji skóry stosuje się tzw. DLM-Fettemulsion Nr 4060, złożony z 20% Lipodermu-Licker SA, 10% Lipodermu-Licker A., 10% Karionu F. i 60% wody o temperaturze 60°C (Schmitzer W., 1973). W tymże samym muzeum używa się także (w stosunku 1:1) DLM Emułsion 1101 i roztworu Neutralfett SSS (prod. Schill i Seilacher, Boblingen) w alkoholu i toluenie (1:1), nanoszonych za pomocą pędzla, a w razie potrzeby nawet kilkakrotnie (Riederer J., 1978, Wachter O., 1977).
Wśród znajdujących się w handlu środków do pielęgnacji skór do częściej stosowanych należy Lipoderm A, niestety żółknący pod wpływem dłuższego działania światła i czynników atmosferycznych. Z tego względu nie powinien być używany do wyrobów z jasnej skóry. Do zmiękczania zaś skóry bywa używany Lederweicher SP (sól sodowa sulfonowanego kwasu bursztynowego, prod. Rhenoflex GmbH).
Właściwe dozowanie środków ma zasadnicze znaczenie dła zabiegu oraz pielęgnacji skóry.