Wykładanie dywanów

Wykładanie dywanów. Naturalnym miejscem ekspozycji większości dywanów jest podłoga. Do tego celu nadaje się prawie każda, musi jednak być czysta i sucha. Podłogę drewnianą należy dobrze wyłożyć, np. papierem, gdyż brud z fug brudzi dywan. Podłoga z płyt kamiennych nie może mieć ostrych brzegów. Dywany na podłogach marmurowych lub parkietach wymagają podkładów lub samoprzylepnej taśmy na narożnikach, aby zapobiec ich przesuwaniu. Nie należy jednak dywanów podszywać, gdyż prowadzi to do powstawania fałd, kantów i załamań.

Jeżeli nie da się uniknąć bezpośredniego działania promieni słonecznych na dywan, to trzeba regularnie zmieniać jego położenie, aby płowienie następowało równomiernie na całej płaszczyźnie. Podobnie należy chronić dywany przed jednostronnym zużyciem, np. wydeptaniem, jak i przed wygnieceniem przez ciężkie meble, stosując podkładki w celu większego rozłożenia ciężaru. Nie należy umieszczać dywanów przed kominkami ze względu na niebezpieczeństwo wypadnięcia iskier i rozżarzonych węgli oraz w miejscach ciemnych, a także narażonych na podmoknięcia.

Przechowywanie dywanów. Za bezpieczną formę przechowywania dywanów uznaje się ich zrolowanie na wałkach z miękkiego sezonowanego drewna lub aluminium, o przekroju nie mniejszym niż 8 cm. Zwija się je prawą stroną, tj. włosem do środka, oddzielając zwoje papierem. Dywany nie powinny spoczywać jeden na drugim. Wyjeżdżając z domu właściciel dywanów powinien zostawiać je płasko rozłożone i nakryte gazetami.